Ar esama priemonių, padedančių apsisaugoti nuo apgamų atsiradimo? Iš tiesų, atsakymas nėra toks džiuginantis. Kai kurie žmonės iš prigimties turi sveiką odą ir per visą savo gyvenimą vargiai patiria tam tikrų odos siurprizų – apgamų ar kitų odos darinių. Tačiau medikai pastebi, jog didžioji dauguma žmonių turi bent vieną apgamą vienoje ar kitoje kūno vietoje. Nors prevencinių priemonių, padėsiančių visiškai išvengti apgamų atsiradimo, iki šiol nebuvo atrasta, jau esamus apgamus yra būtina saugoti nuo žalingų faktorių, kurie didintų odos vėžinių susirgimų riziką.

Apgamų Apžiūra Namų Sąlygomis

Labai svarbu pasitikrinti savo odos apgamus bent kartą per kelis mėnesius. Taip įsitikinsite, jog apgamas nepasikeitė, arba atvirkščiai – pastebėsite atsiradus tam tikrų odos darinio pakitimų. Norėdami tinkamai įvertinti naujo ar seno odos darinio išvaizdą, atkreipkite dėmesį į šiuos patarimus:

  • ·         Jei apgamo dydis pakinta, tai gali būti vienas iš įspėjamųjų ženklų.
  • ·         Jei apgamas tampa kelių spalvų, tai gali būti melanomos požymis.
  • ·         Naujai atsiradęs apgamas gali būti visai natūralus reiškinys, tačiau tai yra ir melanomos požymis, todėl vertėtų pasitikrinti odos būklę pas dermatologą.
  • ·         Jei apgamas tampa raudonas, prasideda kraujavimas ar kitokios uždegiminės reakcijos, derėtų žinoti jog tai gali būti piktybinės melanomos požymiai. Kitu atveju, Jūs tiesiog sumušėte ar nukrapštėte dalį apgamo ploto.
  • ·         Vienas iš melanomos požymių yra ir nelygus apgamo kraštuotumas.

 

Pagrindiniai Melanomos Sukėlėjai

Vienas pagrindinių priežasčių, kodėl išsivysto melanoma ar kitos odos vėžio formos, be jokios abejonės yra tiesioginių saulės spindulių sukeltas neigiamas poveikis odai. Ultravioletiniai saulės spinduliai neigiamai paveikia odos ląsteles – šie spinduliai įprastai suardo normalų odos ląstelių funkcionavimą. Saulės spindulių poveikis odai pasireiškia neprognozuojamu odos ląstelių augimu, kuris pereina į metastazę – kitų kūno organų veiklos pažeidimu. Odos vėžys yra pavojingas ne tik odai, priešingai, jis gali lengvai plisti ir į kitas organizmo dalis – kepenis, plaučius, širdį, inkstus ir kitus žmogaus organus.

Šie faktai tik primena, jog saugotis tiesioginių saulės spindulių yra itin svarbu. Norėdami apsaugoti savo odą nuo pagrindinio rizikos faktoriaus, atkreipkite dėmesį į šiuos patarimus:

  • ·         Saulės spinduliai yra patys aktyviausi, kai saulė yra arčiausiai ekvatoriaus, taip pat kai ji yra aukščiausiame taške virš jūros lygio bei įpusėjus dienai.
  • ·         Ultravioletiniai saulės spinduliai veikia Jūsų odą net ir esant debesuotumui.
  • ·         Siekiant išvengti tiesioginio saulės poveikio, labai svarbu viduryje dienos daugiau laiko praleisti pavėsyje, dėvėti akinius nuo saulės, taip pat kiek įmanoma labiau vengti saulės vonių teikiamų malonumų.

Ką Daryti Pasireiškus Pirmiesiems Odos Vėžinių Susirgimų Simptomams?

Dauguma simptomų, kurie yra priskiriami vėžiniams odos susirgimams, yra iš pažiūros nepavojingi. Tačiau būtent jie signalizuoja, jog esama odos būklės pakitimų. Ir tai yra svari priežastis apsilankyti pas savo odos specialistą tolimesniems tyrimams ir išsamesnei odos būklės apžiūrai. Odos vėžys nustatomas iškart po gydytojo apžiūros, arba po tolimesnių tyrimų. Pasireiškus pirmiems simptomams labai svarbu nedelsti, nes tai gali būti Jūsų gyvybės ar mirties klausimas.