Iš tiesų, apgamai tai odos ląstelių sankaupos, kurios natūraliai turėtų pasiskirstyti visame odos plote. Įprastai tokios ląstelių sankaupos nėra pavojingos mūsų sveikatai. Kaip bebūtų, padaugėjus tokioms odos ląstelių sankaupoms, taigi,  ir apgamams, neretai mums kyla natūralus klausimas: kokios yra jų atsiradimo priežastys? Ar jie nėra pavojingi mano sveikatai? Tokiu atveju į šiuos klausimus mums gali atsakyti tik profesionalus dermatologas.

Kaip ir bet kokia sveikatos problema, taip ir apgamai, neatsiranda dėl vienos priežasties. Esama daugybės priežasčių, dėl kurių atsiranda šie odos dariniai, todėl būtina žvelgti į šios problemos visumą – tam tikrų faktorių kompleksą, kuris įtakoja odos ląstelių sankaupų paūmėjimą mūsų organizme.

Apgamai neretai paūmėja tam tikru gyvenimo laikotarpiu. Tai galima paaiškinti palyginti nesunkiai – įvairūs organizme vykstantys procesai, kartas nuo karto, keičiasi, todėl vienu gyvenimo laikotarpiu mes apskritai net nesusiduriame su apgamų problema, tuo tarpu, pasikeitus gyvenimo būdui ar kitiems išoriniams veiksniams, kurie turi įtakos mūsų sveikatai, ant odos vienoje ar kitoje vietoje išvystame anksčiau minėtas odos ląstelių sankaupas – apgamus. Be jokios abejonės, ne tik mūsų aplinka apsprendžia tokius organizmo pokyčius, bet, neretai, ir genetiniai polinkiai.

Pasak medikų, moterims apgamų problema yra ženkliai aktualesnė, ypatingai tam tikruose gyvenimo etapuose. Fiziologiškai moters kūnas su amžiumi keičiasi, todėl nenuostabu, jog su metais moters organizme atsiranda žymiai palankesnė terpė apgamams išsivystyti.

Apskritai apgamai yra linkę atsirasti vėlyvesnės vaikystės fazėje. Taigi, visai įprasta situacija, kai iki pirmųjų pilnametystės metų, apgamų padaugėja kone dvigubai. Natūraliai šie apgamai yra visiškai nepavojingi žmogaus sveikatai, ir neretai tokiais išlieka iki gyvenimo pabaigos.

Genetika ir Paveldimumas: Atipinio Apgamo Sindromas

Gimdamas žmogus atsineša į gyvenimą daugybę genetinių polinkių, paveldėtų iš abiejų tėvų. Kai kurie iš šių paveldimų bruožų, yra natūralūs ir neišvengiami – tai akių spalva, plaukų spalva ir pan., tačiau genetiškai žmogus atsineša ir ne tokių savaime suprantamų ar priimtinų bruožų.

Esama daugybės genetinių problemų, kurios yra perduodamos iš kartos į kartą, o kartais, žmogus taip ir miršta nesužinojęs, jog jo genuose yra užkoduota viena ar kita liga ar problema.

Neblogas genetinių problemų pavyzdys yra atipinio apgamo sindromas. Šis sindromas sukelia gausaus apgamų kiekio išsivystymo tendenciją žmogaus organizme. Atipinio apgamo sindromas tik patvirtina, jog genetinės problemos, pasireiškiančios mūsų organizme, kadaise buvo galvos skausmas ir mūsų seneliams ar tėvams, ir kad šių problemų mes, deja, nekontroliuojame.

Atipinio apgamo sindromas, tai organizmo polinkis į netaisyklingos formos ar spalvos apgamų, atsiradimą. Ir, kad ir kaip bebūtų liūdna, šis sindromas nėra gera žinia mūsų sveikatos atžvilgiu. Žmonės, paveldėję atipinio apgamo sindromą, taip pat turi didesnę tendenciją sirgti piktybine melanoma. Būtent dėl šios priežasties, tokiems žmonėms yra būtina imtis visų įmanomų prevencinių priemonių, kurios galėtų apsaugoti jų odą bei sveikatą.

Saulės Teikiami Malonumai: Ką Apie Juos Verta Žinoti?

Kaip minėjome anksčiau, buvimas saulėje suteikia puikią terpę apgamams ant odos atsirasti. Dėl šios priežasties, derėtų labai atsargiai kontroliuoti buvimo saulėje laiką. Be to, naudotis apsauginėmis priemonėmis nuo saulės, besiruošiantiems kelias valandas praleisti gryname ore saulėtą dieną, yra būtina. Šios priemonės yra vienintelės, norint užkirsti kelią naujiems apgamams ant odos atsirasti ar seniems apgamams pasikeisti bei tuo pačiu sumažinti odos vėžio riziką.

Šviesios odos žmonės, turėtų žinoti, jog jų oda turi ryškesnę tendenciją apgamams, taigi, norint apsisaugoti nuo žalingo saulės spindulių poveikio, prevencinės priemonės jiems yra dar aktualesnės.

Tiesa yra ta, jog kuo didesnę saulės spindulių dozę žmogaus oda gavo, tuo didesnė naujų apgamų atsiradimo tikimybė yra. Ši taisyklė galioja daugumai žmonių. Taip pat, yra žinoma, jog žalingas saulės poveikis jau esamiems odos dariniams pasireiškia tuo būdu, kai apgamai gauna per didelį ultravioletinių spindulių kiekį ir jų srityje ar greta jų pradeda vystytis vėžinės odos ląstelės.

Hormoniniai Pakitimai Žmogaus Organizme

Ne paslaptis, jog tam tikrais žmogaus gyvenimo etapais, jo organizme keičiasi hormonų kiekis. Hormoniniai pakitimai sudaro pačią palankiausią terpę apgamams ant žmogaus odos formuotis. Ši problema itin aktuali tuo metu, kai žmogaus organizme įvyksta ryškūs pokyčiai, tai  – nėštumo, brendimo ir menopauzės laikotarpiai. Fiziologiškai šiais gyvenimo etapais, žmogaus kūnas sparčiai keičiasi, todėl polinkis į apgamus, ypač atipinius, yra itin ryškus tiek paauglystės, tiek nėštumo ar menopauzės laikotarpyje.

Esant skydliaukės sutrikimams, taigi, ir hormonų gamybos sutrikimams, atsiranda bendras organizmo disbalansas, o tai taip pat gali pasireikšti padidėjusia tendencija apgamams atsirasti. Galiausiai, net hormoniniai vaistai, naudojami ilgą laiko tarpą, gali paspartinti naujų apgamų formavimosi procesą. Be to, vertėtų žinoti, jog net ir nustojus naudoti hormoninius medikamentus, naujų apgamų formavimosi procesas gali užsitęsti iki tam tikro laiko, kol organizmo hormoninė sistema sugrįš į savo natūralią būseną.

Profesionalaus Mediko Diagnozė

Norėdami sužinoti tikslią odos problemos priežastį, turėtumėte atsižvelgti į visą rizikos faktorių grupę. Žinia, jog rizikos faktoriai, tai ne tik aplinkybės, kuriomis mes gyvename ir kurias, mes, vienu ar kitu būdu galime pakeisti. Tai, be jokios abejonės, ir tam tikri biologiniai faktoriai, kurių mes negalime kontroliuoti.

Siekdami tikslios odos ligos diagnozės bei priežasčių, sukeliančių odos ligą, identifikavimo, turėtumėte pasikonsultuoti su profesionaliu dermatologu. Tik odos ligų specialistas gali suteikti visą reikiamą informaciją apie esamus ir galimus pavojus odai bei prevencines priemones, kurių imdamiesi galėtumėte sumažinti ar net užkirsti kelią odos problemoms atsirasti. Atsižvelgiant į stiprų apgamų ir melanomos susirgimų ryšį, yra labai svarbu nuolatos palaikyti glaudžius kontaktus su savo gydytoju – profilaktiškai konsultuotis dėl vieno ar kito naujai susiformavusio ar seno pakitusio apgamo. Konsultacija yra naudinga ne tik atsiradus atipiniam apgamui, bet ir susiformavus iš pažiūros įprastam, niekuo nuo ankstesnių Jūsų apgamų nesiskiriančiam odos dariniui. Turėkite omenyje ir tai, jog net ir pats paprasčiausias apgamas vieną dieną gali tapti tam tikru pavojumi Jūsų sveikatai – štai kodėl yra labai svarbu periodiškai tikrintis savo odos darinio būklę pas profesionalų gydytoją.