Daugybė žmonių užduoda klausimą: kaip atsiranda odos išaugos? Arba bent jau domisi jų atsiradimo priežastimis. Deja, atsakymas į šį klausimą išlieka miglotas. Egzistuoja tam tikri rizikos faktoriai, kurie gali sukelti odos išaugas įvairiose kūno vietose, tačiau, visų pirma, yra svarbu atsakyti į klausimą „kas apskritai yra odos išauga?“.

Iš tiesų, odos išaugos yra nežymūs guzai, susidarę iš odos audinių, kurių struktūroje yra kolageno ir kraujagyslių. Įprastai odos išaugėlės, prisitvirtinusios taip vadinamomis kojelėmis prie odos paviršiaus, gali kyšoti bet kurioje raukšlėtoje kūno vietoje, o jų spalva paprastai būna rožinė. Jų dydis ir forma dažnai primena ryžių kruopos pavidalą, o dažniausiai aptinkamos jos būna šiose žmogaus kūno vietose:

 • Akių vokuose
 • Raukšlėtose odos plotuose aplink sėdmenis
 • Raukšlėtose odos plotuose aplink pilvo sritį
 • Kaklo srityje
 • Kelių sulenkimo srityse
 • Pažastyse
 • Kirkšnyse
 • Po krūtimis

Tokio pobūdžio odos sutrikimai nėra pavojingi sveikatai ir gali būti neskausmingai pašalinti. Iš tiesų, daugelis žmonių, turinčių odos išaugas gali net nepastebėti tokių žymių, o kartais išaugos nuo odos paviršiaus nukrenta savaime, žmogui nesukeldamos jokio nepageidaujamo pojūčio.

Rizikos faktoriai

Medicinos ekspertai tvirtina, jog odos išaugėlės susiformuoja dėl odos trinties su oda (raukšlių srityse) ar glotniais drabužiais, todėl nenuostabu, jog daugelis odos išaugų pasirodo būtent raukšlėtose kūno srityse arba tose vietose, kur sąlytis su drabužiais jaučiamas labiausiai. Dėl šios priežasties, nutukimas įvardijamas kaip vienas pagrindinių rizikos faktorių, sukeliančių sąlygojančių šiuos odos darinius. Viršsvorį turintys žmonės įprastai turi daugiau odos raukšlių, o būtent jos ir sukelia trintis ir oda tampa problematiška. Tačiau esti ir kitų rizikos faktorių, tokių, kaip:

 • Nėštumas – hormoniniai pakitimai gali disbalansuoti odos ląstelių ir kolageno gamybos procesą ir taip paskatinti odos išaugų formavimąsi.
 • Genetika – ženklus žmonių skaičius, kuris susiduria su odos išaugomis, savo artimų giminaičių būryje pažįsta bent vieną asmenį, kuris taip pat kenčia nuo odos pažeidimų.
 • Steroidai – žmonės, naudojantys steroidus gali susidurti su odos išaugėlėmis ne tik dėl antsvorio problemų, bet ir dėl hormoninių pasikeitimų, kuriuos sukelia šios medžiagos.

Paprastai su odos išaugėlėmis susiduria asmenys perkopę vidutinį amžių, tačiau teoriškai tokios odos problemos gali pasitaikyti ir jaunesniems asmenims.

Diabeto ir Odos Išaugų Sąryšis

Per pastaruosius metus ypatingai padidėjo dėmesys 2 tipo diabeto ir odos išaugėlių sąsajoms.

Visų pirma, žmonės sergantys 2 tipo diabeto forma dažniau skundžiasi nutukimu. Kaip minėta anksčiau, antsvorio problemos yra tiesiogiai ir ženkliai susijusios su odos išaugėlių atvejais ant įvairių žmogaus kūno vietų. Tačiau kaip rodo tyrimai, tokie odos dariniai gali būti atsparumo insulinui ženklas – kas taip pat yra ir 2 tipo diabeto indikatorius. Be to, tyrimai įrodė, jog sėkmingai praėję gydymo ciklą, diabetikai, kurių organizmai negalėjo tinkamai apdoroti angliavandenių, ne tik patyrė ligos atoslūgį, bet ir pastebėjo ženklius odos pažeidimų, tokių kaip odos išaugėlės, sumažėjimą ar net išnykimą.

Žinant tą faktą, jog odos išaugėlės yra ganėtinai lengvai pašalinamos ir nekelia jokio pavojaus žmogaus sveikatai, iki šiol buvo atlikta palyginti nedaug mokslinių tyrimų, analizuojančių odos išaugėlių struktūrą bei jų atsiradimo priežastis. Tačiau anksčiau aptarto tyrimo rezultatai paskatino mokslininkus labiau susidomėti įvairiomis diabeto formomis ir žmogaus odos išaugėlėmis, o ypatingai siekti atsakymų į klausimus apie diabetą, kurie galėtų korealiuoti su odos išaugėlių dilemomis arba atvirkščiai. Mokslininkai su viltimi žvelgia naujus tyrimus, galbūt galėsiančius atskleisti visą tiesą, apie tai, kaip iš tiesų atsiranda odos išaugėlės.