Apgamų atsiradimo priežastys yra be paliovos tiriamos, ir vis dėlto šiandien šis klausimas lieka neatsakytas. Mokslininkai yra labiausiai susirūpinę genetiniu poveikiu apgamų atsiradimui ir nuolatos bando atsakyti į klausimą, kokiu mastu genetika įtakoja žmogaus polinkį į apgamus. Nors šiandien yra aišku, jog genetinis ryšys tarp giminių, tėvų ar senelių, turinčių šiuos odos darinius ir jų palikuonių, yra ryškus, tačiau, vis dėl to šiame kontekste lieka daugybė neatsakytų klausimų, kurie neramina tiek patyrusius mokslo, tiek sveikatos specialistus.

Genetinio Ryšio Istorija

Dar prieš šimtą metų, gydytojai apčiuopė stiprų apgamų ir genetikos ryšį – šios išvados buvo užfiksuotos medicininiuose užrašuose, o kai kurie užrašai net užkisavo keletą atvejų, kai vienas iš tėvų ir jo vaikas, turėję apgamus panašioje kūno vietoje, buvo besergą tokia pačia liga. Šiandieninės medicininės technologijos leidžia gydytojams nuspėti melanomos atvejus bei susieti šią ligą su tam tikrais ant kūno atsiradusiais apgamais.

Šiandien medicina neabejoja, jog tais atvejais, kai abu tėvai turi odos tipą, kuris yra linkęs į apgamus, jų vaikas ar net keli vaikai greičiausiai paveldės tokį odos polinkį. Šiuose atvejuose, genetika vaidina stiprų vaidmenį ne tiek odos polinkiui į apgamų atsiradimą, bet apskritai odos tipui, kuris gali pasižymėti net keletu tam tikrų savybių.

Atipinių Apgamų Sindromas

Prieš tai aptartas genetikos ir apgamų ryšys šiandienos medicinoje yra praktiškai nepaneigiamas. Be to, modernioji medicina užfiksavo ir patvirtino faktą, jog vienos rūšies apgamai – vadinamieji atipiniai apgamai – yra perduodami iš kartos į kartą. Ši paveldima odos savybė yra kitaip žinoma kaip Atipinių apgamų sindromas. Įprastiniai apgamai dažnais atvejais asmeniui nesukelia jokių problemų, tuo tarpu savo forma ar spalva pakitę apgamai – arba atipiniai apgamai – yra tam tikri rizikos faktoriai, todėl juos patartina itin gerai ištirti.

Kalbant apie genetinį šeimos ryšį tiriant apgamus, svarbu yra pažymėti, jog odos polinkis į vėžinius susirgimus arba melanomą, taip pat yra paveldimas. Žinodami tai, nepraraskite budrumo ir nuolatos pasitikrinkite savo apgamo būklę, ypatingai tais atvejais, jei Jūsų šeimoje nors vienas asmuo yra patyręs vėžinių odos susirgimų. Bet kuris šeimos narys, sužinojęs turįs polinkį į melanomą, turėtų perspėti apie tai kitus savo šeimos narius, kad šie galėtų imtis tam tikrų prevencinių priemonių – pradėtų naudoti apsaugos priemones nuo saulės ar reguliariai lankytis pas savo dermatologą dėl išsamesnės odos darinio apžiūros.

Žinutė Šviesaus Gymio Žmonėms: Kaip Apsisaugoti Nuo Nepageidaujamų Apgamų?

 

Jei abu Jūsų tėvai turi šviesią odą, praktiškai būtų labai sunku patikėti, jei teigtumėte, jog esate tamsaus atspalvio odos. Kaip ir plaukų bei akių spalva, odos atspalvis yra nulemiamas abiejų tėvų. Verta žinoti, jog dažniausiai apgamai ir išsivysto žmonėms, turintiems šviesią odą, o ypač tais atvejais, jei šviesaus gymio žmogus nemažai laiko praleidžia saulėje. Šviesus odos tipas turi ženkliai didesnį polinkį į apgamų atsiradimą. Dėl šios priežasties, šviesią odelę derėtų itin saugoti nuo saulės spindulių, naudoti atskiros linijos kremus nuo saulės ir tokiu būdu apsaugoti odą nuo nepageidaujamų apgamų atsiradimo.