Žmogaus odos ir plaukų spalvą nulemia odos pigmentas arba melaninas. Melaniną gamina odoje esančios melanocitų ląstelės. Kartais, melanocitai pasiskirsto netinkamai ir suformuoja nedideles ląstelių sankaupas. Šios ląstelės pasižymi didele melanino koncentracija, todėl tam tikras odos plotas, turintis tokių ląstelių sankaupų, patamsėja. Šis odos darinys mediciniškai ir liaudiškai yra mums pažįstamas kaip apgamas. Dauguma apgamų nėra pavojingi sveikatai, todėl žmonės pagrįstai nesirūpina tokia odos būkle, tačiau esama atvejų, kai apgamas yra vėžinės kilmės – o tokios kilmės apgamas neretai išsivysto į sunkiausią odos vėžio formą – melanomą.

Standartinė Procedūra Apgamams Tikrinti

Apgamai turėtų būti nuolatos tikrinami, norint įsitikinti, jog jokių pavojingų pokyčių šiuose odos dariniuose neįvyko per tam tikrą laiko tarpą. Norint užfiksuoti esamus pakitimus ir juos identifikuoti, rekomenduojama tikrinti žemiau pateiktus apgamo duomenis:

  • Asimetrija. Ar viena apgamo pusė yra identiška kitai apgamo pusei, ar jų forma skiriasi?
  • Kraštai. Ar apgamo kontūro linija yra nelygi ar neryški?
  • Spalva. Ar apgamo spalva dėmėta ir ar ji yra skirtingų atspalvių?
  • Diametras. Ar apgamo skersmuo didesnis už pieštuko skersmenį?
  • Raida. Ar apgamo forma, dydis ir spalva pasikeitė nuo pastarojo karto, kai jis buvo tikrinamas?

Jei atsakymai į šiuos klausimus yra teigiami, tuomet nėra abejonės, jog gydytojo konsultacija yra būtina. Gydytojui įvertinus apgamo būklę tiek pagal apgamo išvaizdą, tiek pagal kitus simptomus, įprastai yra atliekama biopsija ir nustatoma apgamo kilmė. Biopsijos metu yra aprašomos apgamo pavyzdžio savybės ir nustatoma apgamo kilmė.  Tyrimo metu apgamo paviršius yra nuskutamas arba taikoma aspiracinė biopsija, kurių metu yra pritraukiama ląstelių. Testo rezultatai įprastai pasirodo po savaitės laiko.

MoleMate

MoleMate yra mažas rankinis prietaisas, skirtas audinių, esančių po apgamu, nuotraukoms daryti. Šis prietaisas naudoja šviesą, kuri prasiskverbia pro apgamo paviršių ir nufotografuoja ląstelių, esančių po apgamu, paviršių. Šis prietaisas yra laikomas naudinga alternatyva, kurios veikimas yra paprastas ir nereikalauja odos paviršiaus pažeidimo, be to, šiuo atveju, pacientai gali nesunkiai sužinoti daugiau informacijos apie savo odos būklę.

Pati procedūra, naudojantis prietaisu MoleMate yra neskausminga, greita, pigesnė ir itin tiksli. Statistiniai duomenys byloja, jog melanoma kasmet pasiglemžia daugybę gyvybių, todėl ši moderni technologija yra itin vertinama medikų tarpe. Pirma, ši technologija leidžia diagnozuoti odos vėžį greitai ir efektyviai, kas melanomos atveju yra itin svarbu, nes, kaip rodo statistika, 99 procentai atvejų, kada melanoma buvo diagnozuota pirmojoje stadijoje, ši liga buvo sėkmingai išgydyta.

Prietaisas MoleMate leidžia ne tik fotografuoti po apgamu esančias ląsteles, bet ir įrašyti jas bei palyginti su sveikos odos ląstelių nuotraukomis. Tai reiškia, jog apgamų būklė gali būti sėkmingai analizuojama ir sekama. Šis prietaisas yra viena efektyviausių priemonių, ateityje padėsiančių intensyviai kovoti su vėžiniais susirgimais.