Odos išaugos arba “akrochordonai” yra nežymūs odos audinių guzeliai, pasirodantys įvairiose kūno vietose, kurių pagrindas yra siauros kojelės. Tokie guzeliai yra neįgimti t.y. niekas negimsta su tokiais odos dariniais – jie išauga su laiku ir yra būdingi tiek moterims, tiek vyrams. Tokie dariniai gali pasirodyti įvairiuose kūno plotuose, o jų diametras gali varijuoti nuo 2 mm iki 5 cm, nors daugeliu atveju tokių išaugų skersmuo vyrauja nuo 2 iki 5 mm.

Odos Išaugų Atsiradimo Priežastys

Tikslios odos išaugų atsiradimo priežastys nėra žinomos iki šiol, tačiau yra manoma, jog odos trintis (su oda ar drabužiais) gali sąlygoti tokius odos darinius; tokia hipotezė buvo įrodyta faktu, jog dažniausiai pasitaikančios odos išaugos, pasižymi lokacija, kur odos trintis yra maksimali. Tokiomis kūno vietomis yra įvardijami:

  • Akių vokai
  • Krūtinės ląsta, ypatingai po krūtimis
  • Raukšlėti odos plotai ties sėdmenimis
  • Raukšlėtos odos plotai pilvo srityje

Dėl šios priežasties, yra manoma, jog nutukę asmenys yra labiau linkę į tokius odos darinius. Dar be to, mokslininkai atrado stiprų tiesioginį ryšį tarp II tipo diabeto ir odos išaugų. Galiausiai, buvo moksliškai pastebėta ir užfiksuota, jog nemaža dalis asmenų, turinčių tokių odos problemų, turi artimų giminaičių ar šeimos narių, kurie taip pat yra linkę į odos pažeidimus, todėl genetinis vaidmuo tiriant odos išaugų atsiradimo priežastis yra neatmetamas.

Odos Išaugų Šalinimo procesas

Dauguma žmonių net nepastebi turį odos darinių, iki tol, kol jie paprasčiausiai patys savaime neskausmingai nusitrina. Tačiau tiems, kuriems ne taip pasisekė, odos išaugos gali kelti diskomfortą judant ir nuolatos dirginti odą ar net tapti emocinio diskomforto priežastimi, jei jie iškyla lengvai pastebimose vietose, todėl nenuostabu, jog nemaža dalis žmonių ieško efektyvių metodų galimai padėsiančių atsikratyti tokių odos darinių. Laimei, tokių metodų yra be galo daug, todėl jie net gali būti suskirstyti į tris skirtingas kategorijas:

  • Gydymas natūraliais vaistais namų sąlygomis
  • Gydymas nereceptiniais produktais
  • Cheminis gydymas

Būtina pažymėti, jog kiekvienas iš šių metodų turi savo pliusų ir minusų.

Gydymas natūraliais vaistais namų sąlygomis turi savo privalumų, lyginant su procedūromis atliekamomis su cheminėmis medžiagomis. Toks gydymas yra nebrangus ir lengvai įsigyjamas. Daugybė natūralių medžiagų, esančių tokiuose produktuose, dažnai yra naudojamos gaminant nereceptinius vaistinius produktus. Pavyzdžiui, citrinos sultys dažnai naudojamos gaminant natūralius preparatus, o citrusų rūgštys yra vienas iš ingredientų randamų daugelyje kremų ir kitų kosmetinių ir vaistinių produktų sudėtyje. Svarbu žinoti, jog natūralus gydymas ženkliai sumažina šalutinių poveikių riziką (o kartais apskritai tokios rizikos nelieka), o tokių procedūrų efektyvumas yra itin pagirtinas.

Gydymas nereceptiniais produktais, kaip, pavyzdžiui, geliais ir kremais yra efektyvus, tačiau gausi kremų ir gelių įvairovė pasižymi skirtingais ingredientais, todėl neretai ir kainos varijuoja nuo pigių iki labai brangių vaistinių produktų. Siekiant neapsirikti ir nepermokėti už tam tikrą produktą, rekomenduojama išanalizuoti produktų sudėtis ir pasirinkti pigiausią, bet ne mažiau efektyvų produktą. Dauguma tokių kremų ir gelių veikia panašiai kaip ir natūralūs produktai t.y. sunaikina odos išaugos ląsteles, tokiu būdu pašalindamos išaugą nuo odos paviršiaus.

Cheminį gydymą paskiria ir atlieka Jūsų gydytojas. Dažniausiai odos išaugos yra užšaldomos arba išpjaunamos. Šios procedūros yra greitos ir paprastos, be to, daugeliu atveju net nebūtina naudoti anestetikų. Tačiau tokie odos išaugos šalinimo būdai neretai palieka žymes ar randus, todėl nėra rekomenduojami kaip pirmoji priemonė šalinant odos darinius, ypatingai esančius tokiose lengvai pastebimose vietose, kaip veidas.