Įprastai apgamai tai nepiktybinės kilmės dariniai aptinkami ant įvairaus amžiaus ir lyties žmonių odos. Tačiau, dėl bendros sveikatos būklės, yra naudinga žinoti tikslią savo apgamo būklę, formą bei tikslią lokaciją organizme. Labai svarbu yra fiksuoti bet kokius pastebimus apgamo pakitimus, tiek atsižvelgiant į jo spalvą, tiek į formą bei dydį. Bet kokie paminėti apgamo duomenų pakitimai indikuoja sveikatos sutrikimus, ypatingai vėžinius susirgimus, todėl, pasikeitus apgamo išvaizdai, yra labai svarbu pasikonsultuoti su savo dermatologu bei išsitirti odos darinio, bei aplink esančios odos būklę.

Apgamų Tipai

Esama daugybės apgamų, kurie pasižymi išskirtinėmis, tik tai odos apgamų rūšiai priskiriamomis savybėmis:

  • Vidutinis odos apgamas – yra tamsiai rudos spalvos, dažniausiai apvalios ar ovalios formos. Šis apgamas įprastai nėra žalingas sveikatai ir gali atsirasti bet kuriame odos plote. Rudasis apgamas neretai susiformuoja iki 30 metų amžiaus. Jo dydis gali būti pats įvairiausias, o iškilumas priklauso nuo odos tipo – visiškai plokščias arba iškilus.
  • Įgimtas apgamas – tai apgamas, atsiradęs nuo pat žmogaus gimimo. Anot medicininių tyrimų duomenų, tokie apgamai yra būdingi 1 procentui populiacijos. Verta žinoti, jog tokio tipo apgamai turi didesnį polinkį į vėžinius susirgimus.
  • Displazinis apgamas – tai didelis apgamas, kuriam būdinga netaisyklinga forma. Apgamo spalva dažniausiai būna ruda ties viduriu ir šviesesnė ties pakraščiais.

Ar Apgamas Iš Tiesų Pavojingas Mano Sveikatai?

Norint užfiksuoti bet kokius apgame vykstančius pokyčius, būtina sekti apgamo vystymosi procesą. Vis dėlto, net ir nematant jokių akivaizdžių pakitimų apgamo išorėje, derėtų reguliariai lankytis pas savo dermatologą. Ši taisyklė ypatingai aktuali žmonėms, turintiems apgamų tose kūno vietose, kurios dažnai neišvengia saulės spindulių poveikio. O tiems, kurie turi įgimtų ar displastinių apgamų, reguliarus lankymasis pas odos specialistą yra tiesiog būtinas. Nors kai kuriems iš jų tai gali pasirodyti itin varginantis užsiėmimas, vis dėlto, reikėtų žinoti, jog sveikata – tai mūsų brangiausias turtas, todėl net iš pažiūros nesudėtingas ir daug laiko neatimantis odos tikrinimosi procesas ir ankstyva ligos diagnozė gali būti gyvybiškai svarbi bet kuriam, pavojingomis odos ligomis sergančiam žmogui.

Turbūt daugumai iš Jūsų, skaitančiam šį straipsnį, kyla klausimas: kaip gi atpažinti pavojaus signalus, kuriuos siunčia mūsų organizmas? Žemiau rasite pateiktus pagrindinius bruožus, kurie padės nesunkiai nustatyti Jūsų odos darinio būklę – tai vadinamasis ABCDE:

  • A – apgamo asimetrija. Apgamo asimetrija įprastai pasireiškia savo formos nevienodumu pvz.: kai viena apgamo pusė yra didesnė už kitą.
  • B – apgamo kraštai. Jei apgamo kraštai nėra tolygūs ar yra grubūs ar nenormalūs, lyginant su kitais apgamais, derėtų sunerimti.
  • C – apgamo spalva. Nevienodos spalvos apgamas signalizuoja, jog apgamas nėra normalus ir derėtų pasikonsultuoti su savo dermatologu.
  • D – apgamo diametras. Apgamo skersmuo gali būti iškalbingesnis nei kiti požymiai. Pavyzdžiui, didesnis nei pieštuko skersmens apgamas greičiausiai reikš, jog apgamas pakito per pastarąjį laikotarpį, taigi išsamesnė gydytojo konsultacija yra naudinga. 
  • E – apgamo pokyčiai. Jei bet kuris iš anksčiau paminėtų požymių pakito per tam tikrą laikotarpį, rekomenduojama pasitarti dėl šių pokyčių su savo gydytoju.

Taip pat, tiek atsiradus naujiems apgamams, tiek pakitus seniems dariniams (savo forma, spalva ar dydžiu), derėtų imtis visų atsargumo priemonių, saugančių nuo saulės spindulių poveikio bei nedelsiant apsilankyti pas savo gydytoją.

Apgamo Šalinimas

Paaiškėjus, jog Jūsų apgamas yra nepiktybinės kilmės ir nusprendus jo vis dėlto atsikratyti, derėtų atkreipti dėmesį į medicinos siūlomą plačią įvairovę metodų, padėsiančių lengvai ir saugiai pašalinti Jus neraminantį apgamą. Kaip bebūtų, galutinis apsisprendimas ar šalinti nepiktybinį apgamą, ar palikti jį toje vietoje, kur jis ir atsirado, turėtų būti priimamas tik Jūsų valia.

Piktybiniai ar vėžinių požymių turintys apgamai, turėtų būti atidžiai ištirti Jūsų gydytojo bei saugiai pašalinti. Tinkamą piktybinių apgamų šalinimo būdą parinks Jūsų gydytojas, tačiau derėtų žinoti, jog neretai tokiais atvejais yra rekomenduojamos chirurginės operacijos.