Pėdų karpos, taip pat lotyniškai žinomos kaip verrucas dažniausiai aptinkamos ant kojų pėdų. Jos yra vienos dažniausiai pasitaikančių karpų žmogaus organizme ir jokiu būdu nekenksmingos, tačiau neretai sukelia skausmą ir diskomfortą, todėl vis dažniau žmonės ryžtasi tokių karpų šalinimui.

Kaip Atsiranda Pėdų Karpos

Pėdų karpos, kaip bet kokios kitos kilmės karpos, atsiranda dėl žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Virusas dažnai aptinkamas drėgnose vietose, o gyvena ir dauginasi jis gleivėse po odos audiniais. Žemiau matote pateiktus faktus apie žmogaus papilomos virusą, kuriuos yra būtina žinoti norint išvengti pėdų karpų:

  • Žmogaus papilomos virusas, plintantis mūsų aplinkoje, išlieka gyvybingas palyginti ilgą laiko tarpą. Įprastai šis virusas aptinkamas drėgnose vietose, tokiose kaip dušo kabinos grindys, o jo gyvybingumas trunka net keletą savaičių – tai yra pakankamas laikas sąlyčiui su žmogaus kūno oda atsirasti. Kartais, žmogus, basomis kojomis žengdamas į dušo kabiną nė neįsivaizduoja kokie pavojai jo ten tyko.
  • Žmogaus papilomos virusas yra neišgydomas. Kartą patekęs į žmogaus organizmą virusas pasilieka visam laikui, o jo simptomai pasireiškia ne iškarto – priešingai, virusas gali tūnoti žmogaus organizme keletą metų ir tik tuomet netikėtai paūmėti. Lygiai taip pat nenuspėjami yra ir šio viruso sukelti odos dariniai – pėdų karpos, kurios vieniems asmenims pranyksta be jokio gydymo, o kitus vargina nuolatiniu atsinaujinimu net po varginančio gydymo ciklo.
  • Šis virusas įprastai patenka į žmogaus organizmą per odos plyšius. Odos plyšiai nebūtinai yra matomi plika akimi ir gali būti stebėtinai maži, tačiau verta žinoti, jog suskilinėjusi ir sausa oda yra tiesiausias kelias šiam virusui patekti į žmogaus organizmą.
  • Šis virusas yra užkrečiamas per vieno žmogaus odos sąlytį su kito sergančio asmens oda. Būtina žinoti, jog pėdų karpų atsiradimo tikimybė padidėja, naudojantis svetimu rankšluosčiu, vaikštant basomis kojomis baseine ar tiesiog miegant sergančio žmogaus kambaryje.

Pėdų Karpų Išvaizda

Pėdų karpų išvaizda iš pažiūros gali skirtis nuo tradicinių karpų – taip yra būtent dėl jų neįprastos lokacijos žmogaus organizme. Pėdų karpos dažniausiai aptinkamos tose pėdų vietose, kuriomis jos liečiasi su grindimis ar kitu pagrindu. Būtent dėl tos priežasties, jog kūno svoris, asmeniui stovint ar einant, slegia pačią karpą, šios karpos išvaizda yra greičiau plokščia nei iškili. Tokio pobūdžio odos darinys įprastai yra apvalios formos, iš šonų supamos blyškesnės spalvos odos audinių, o ties viduriu tamsesnis, kadangi būtent ties karpos viduriu esama smulkių kraujagyslių raizginių. Karpų spalva ir jų suragėjimas neretai tampa sergančiųjų nesusipratimu – šių odos darinių išvaizda gali priminti nuospaudas, tačiau vienas iš esminių bruožų skiriančių pėdų karpas ir nuospaudas, yra skausmas. Turint pėdos karpų, ėjimas ar tiesiog stovėjimas gali būti skausmingas procesas, tuo tarpu nuospaudos įprastai nesukelia žmogui skausmo ar kitokio diskomforto judant.

Pėdų Karpų Gydymas

Pėdų karpos saviame nėra pavojingos žmogaus sveikatai, tačiau šiuos odos darinius patartina gydyti dėl dviejų priežasčių: dėl galimo skausmo atsiradimo ir vardan to, jog šioms karpos būtų užkirstas kelias plisti kitose kūno vietose.

Jei karpos nepradingsta savaime, kas atsitinka tikrai dažnai, tuomet patartina kreiptis į patyrusį dermatologą dėl galimų gydymo būdų pasirinkimo. Šiuo metu medikai, šalindami pėdų karpas, praktikuoja daugybę gydymo metodų, įskaitant medicinines procedūras, kurios yra greitos ir efektyvios bei alternatyvias priemones – kremus bei gelius, tokius kaip Bazuka ir kiti. Kaip bebūtų, priemonės pėdų karpų šalinimui, turėtų būti parenkamos atsižvelgiant į individualų atvejį bei paciento pageidavimus. Gera žinia ta, jog šiandieninė medicina siūlo tikrai didelę įvairovę gydymo būdų, todėl išsirinkti tinkamiausią variantą įprastai yra palyginti nesunku.