Atipiniai apgamai, arba apgamai atsirandantys dėl jokios aiškios priežasties, dažnai yra asocijuojami su tam tikromis ligomis ar negalavimais. Neretai tokie apgamai signalizuoja ir vėžinius susirgimus, todėl būtent jie gali būti drąsiai vadinami apgamais pranašais, padedančiais nuspėti apie gręsiančią ligą ir skatinantys imtis tam tikrų gydymo priemonių.

Kaip atpažinti atipinius apgamus?

Pats žodžių junginys – atipinis apgamas – rodo, jog tokio tipo odos darinys pasižymi neįprasta išvaizda, lyginant su kitais turimais apgamais, ir gali atsirasti labai netikėtai. Galima išskirti keletą tam tikrų, tik šiems apgamams būdingų, bruožų:

  • ·         Asimetrija
  • ·         Nelygūs kraštai
  • ·         Keletas spalvų ar atpalvių
  • ·         Skersmuo didesnis nei 6mm

Atpažinti atipinį apgamą nėra sudėtinga – naujai atsiradęs atipinis apgamas įprastai yra lengvai pastebimas, ypatingai jei nuolatos rūpinatės savo odos būkle ir išvaizda. Jei Jūsų šeimos ar Jūsų paties oda yra linkusi į apgamus, tuomet derėtų bent kartą per mėnesį patyrinėti odos būklę ir įsitikinti, jog ant odos nesiformuoja jokie nauji odos dariniai. Visą kūną bei nugaros dalį, galite nesunkiai apžiūrėti tiesiog namuose, pasinaudodami didesniu veidrodžiu. Nugaros dalis yra ypatingai svarbi, nes būtent ji dažnai nukenčia nuo tiesioginių saulės spindulių poveikio. Kaip ir bet koks kitas žmogus, Jūs, be jokios abejonė žinote, kokius apgamus turite ir kuo jie pasižymi, todėl nesunkiai atskirsite įprastą apgamą, nuo neįprastos išvaizdos darinių. Aptikus naują apgamą, kurio išvaizda yra įprasta Jūsų turėtiems sveikiems apgamams, kreiptis pas dermatologą nėra būtina, tačiau, kaip bebūtų, jei pastebite tam tikrų pokyčių sveikame apgame, tuomet išsamesnė gydytojo apžiūra būtų naudinga.

Neįprasti mūsų odai apgamai, yra vadinami atipiniais apgamais. Paprasčiau tariant, atipinis apgamas – tai naujas, nematytas apgamas, pasižymintis neįprasta išvaizda arba senas apgamas, pakitęs savo forma ar spalva. Kai kuriais atvejais, atipiniams apgamams taip pat yra priskiriami naujai pasirodę pilnametystės apgamai. Visi šie paminėti, atipinių apgamų grupei priskiriami odos dariniai, yra pagrįsta priežastis apsilankyti pas savo dermatologą. Tiek nauji, tiek esami apgamai gali būti pripažinti atipiniais apgamais, todėl bet kokie neįprasti požymiai, susiję su apgamu, įskaitant niežėjimą, kraujavimą ar skausmo atsiradimą apgamo vietoje, neturėtų būti ignoruojami. Visais šiais atvejais, kreiptis pas dermatologą yra būtina.

 

Kokių Priemonių Imtis, Atpažinus Atiminį Apgamą?

Jei kartą aptikote apgamą, kuris savo išvaizda yra kiek neįprastas, lyginant su Jūsų turėtais sveikais apgamais, pažvelkite tai kaip į organizmo signalą, jog esama tam tikrų sveikatos problemų. Vizitas pas dermatologą yra puiki išeitis abejonėms išsklaidyti – patyręs sveikatos specialistas ne tik apžiūrės Jūsų odos darinio būklę, bet, jei matys rimtą pagrindą, atliks ir išsamius apgamo tyrimus. Biopsija – kitaip žinoma, kaip apgamo ląstelių gabalėlio paėmimas ištyrimui – gali nesunkiai nustatyti ar esama vėžinių ar kitų susirgimų, ir kokia yra ligos stadija.

Priklausomai nuo biopsijos rezultatų, dermatologas parengia individualų gydymo planą. Dažnais atvejais, pacientas patikinamas, jog odos darinys yra visiškai sveikas. Tačiau esant tam tikriems ligos požymiams, dermatologas dažnai informuoja pacientą apie tai ir kuo skubiau parengia gydymo priemones. Neretai, esant vėžiniams susirgimams, apgamą siūloma visiškai pašalinti.

Labai svarbu prisiminti, jog ne kiekvienas atipinis apgamas yra vėžinių susirgimų indikatorius. Tačiau, jei greta apgamo vizualinių pakitimų, patiriate ir kitų simptomų, savo sveikata derėtų susirūpinti nedelsiant. Tai dar kartą patvirtina, jog savo oda rūpintis yra gyvybiškai svarbu, todėl medikai pataria nuolatos sekti jos būklę ir pastebėjus bet kokius odos darinio pakitimus, kuo skubiau kreiptis pas odos specialistą. Laikas yra reikšmingas faktorius, gydant vėžinius odos susirgimus, todėl gydytojo apžiūra ir ištyrimas ankstyvoje  odos vėžio stadijoje, gali išgelbėti Jums gyvybę.