Beveik kiekvienas žmogus gali pasigirti turįs apgamą vienoje ar kitoje kūno vietoje. Įprastai apgamai yra labiau būdingi baltos, šviesios odos žmonėms, o pačių apgamų spalva dažnai ryškiai skiriasi nuo odos atspalvio – labiausiai aptinkami odos apgamai esti rudos spalvos. Pati apgamo spalva savaime neturėtų kelti nerimo – nes apgamo spalvą nulemia pigmentinių ląstelių sankaupos, esančios apgamo srityje. Šie odos dariniai nėra skausmingi, jei, žinoma, jie yra gerybinės kilmės, todėl apskritai pašalinami tik pacientui pareiškus norą tai padaryti t.y. grynai dėl kosmetinių priežasčių. Kad ir kaip keistai beatrodytų, tikslios apgamų priežatys yra iki šiol neįvardijamos, tačiau gydytojai vis dėl to spėja, jog tam tikros įtakos turi genetika. Kaip pastebima apgamų gydymo istorijoje, pacientai, besiskundžiantys gausiu apgamų kiekiu, įprastai savo šeimoje ar giminėje turi artimųjų, kuriuos kamuoja tos pačios odos problemos.

Raudonieji Apgamai

Dažniausiai vienas iš odos apgamų skiriamųjų bruožų yra rusva jų spalva, tačiau kai kuriais atvejais, kaip medikai pastebi, pasirodo ir kitokių – raudonos spalvos apgamų. Raudona tokių apgamų spalva yra dažnai nulemiama daugybės smulkių kapiliarų, išsidėsčiusių tam tikroje kūno vietoje, o viena pagrindinių raudonųjų apgamų pasirodymo priežasčių, kaip spėjama, yra ilgalaikis žmogaus buvimas saulėje. Vis dėl to, tokių apgamų spalva, nebūtinai reiškia tam tikrus žmogaus negalavimus ar pavojus sveikatai, priešingai, šie apgamai tikrai nėra pavojingesni už ruduosius ar rusvo atspalvio apgamus. Tiksliausias medicininis terminas šio tipo apgamams apibūdinti yra hemangioma. Mediciniškai yra ištirta, jog šio tipo apgamai dažniau atsiranda liemens srityje, nei ant veido ar galūnių. Hemangiomos nebūtina šalinti nuo odos paviršiaus, nebent šis apgamas sukeltų nepatogumų nešiojant rūbus, ar psichologiškai paveiktų žmogų. Kadangi šis apgamų tipas yra sudarytas iš gausaus kapiliarų kiekio, jį pažeidus, gali atsirasti gausus kraujavimas, todėl vietoje apgamo šalinimo procedūrų namuose, verčiau rinkitės profesionalią gydytojo konsultaciją dėl tinkamiausio šio odos darinio pašalinimo būdo. Moderniausios technologijos šiais laikais siūlo daugybę neskausmingų ir greitų metodų, efektyviai naikinančių hemangiomas, tačiau tik Jūsų gydytojas ar dermatologas padės Jums išsirinkti geriausią gydymo variantą. Verta žinoti, jog pasitelkiant modernias technologijas, apgamas gali būti greitai ir saugiai pašalinamas nuo odos paviršiaus, o odos plotas darinio vietoje lieka sveikas ir visiškai nepažeistas.

Apgamų Pakitimai

Yra populiaru tikėti, jog raudonieji apgamai yra tarsi pavojaus varpai, ar tam tikros vėžio apraiškos. Tiesa ta – jog apgamo spalva negali būti tas faktorius, nulemiantis odos darinio kilmę. Dėl odos darinio kilmės yra rimtas pagrindas sunerimauti tik tais atvejais, jei apgamas pakeičia savo formą, spalvą, simetriją ar dydį. Tik rimti odos darinio pakitimai gali reikšti neigiamus odos ląstelių pakitimus, kurie gali sukelti piktybinę melanomą. Ši taisyklė galioja visiems apgamams. Raudonųjų apgamų atveju, prasidėjus kraujavimui, pakitus formai, apgamui padidėjus ar atsiradus nuolatiniam niežėjimui, derėtų nedelsiant apsilankyti pas savo dermatologą ir išsitirti odos darinio būklę. Geriausia prevencinė priemonė prieš rimtas odos ligas yra be abejonės nuolatinis savo odos darinio būklės sekimas tiek namuose, tiek pas savo šeimos gydytoją ar dermatologą.

Kaip Išvengti Raudonujų Apgamų?

Medikams nustačius stiprų ryšį tarp buvimo saulėje ir raudonųjų apgamų atsiradimo atvejų, labia svarbu vengti saulės vonių, ilgalaikio buvimo saulėje ar bent jau naudoti stiprias kosmetikos priemones su apsauginiu faktoriumi nuo saulės. Svarbu žinoti, jog net atvėsus orams, pavojus odai atsiranda, todėl neapmirškite naudoti apsauginių kosmetikos priemonių ar losijonų su apsauga nuo saulės net ir vėsiomis vasaros dienomis. Vasaros laikotarpiu, vertėtų žinoti, jog saulė yra efektyviausia nuo vidurdienio iki pietų, taigi, jei tokiu metu ruošiatės išeigai iš namų, nepamirškite dėvėti kepuraitės ar uždaresnių drabužių, siekdami kiek įmanoma mažesnio saulės poveikio odai.