Ne kiekvienas žmogus, turintis apgamų tam tikrose kūno vietose, turi polinkį į vėžinius susirgimus, todėl jei vieną dieną ant odos atsiranda nepatinkantis odos darinys, nebūtina nerimauti. Tačiau, be jokios abejonės, labai svarbu yra žinoti pagrindiniu požymius, kurie galėtų pranašauti piktybinę melanomą. Tai yra tuos požymius, kurie pasireiškia atsiradus tam tikriems apgamo pakitimams.

Odos vėžys yra viena sparčiausiai besivystančių vėžio tipų. Dažnai piktybinė melanoma išsivysto, dėl nepamatuotai dažno mėgavimosi saulės voniomis ar ilgalaikio buvimo saulėje. Diagnozavus vėžinius susirgimus jų ankstyvojoje stadijoje, jie gali būti nesunkiai išgydomi, tačiau siekdami greito gydymo efekto ištikus bėdai, labai svarbu yra profilaktiškai tikrintis savo odos apgamus pas patyrusį dermatologą, ypatingai tuomet, kai odos darinyje pastebite tam tikrus pakitimus formos, spalvos ar dydžio atžvilgiu. Tačiau geriausia, ką galite padaryti – tai visiškai užkirsti kelią vėžiniams susirgimams. Tai galite padaryti palyginti nesunkiai: vengdami tiesioginių saulės spindulių karštą vasaros dieną ir naudodami apsauginius kremus nuo saulės, na o jei buvimas saulėje karščiausiomis vasaros dienos valandomis yra neišvengiamas, apsisaugoti nuo ultravioletinių spindulių galite dėvėdami uždarus drabužius.

Pažinkite Savo Apgamus

Norėdami atpažinti sveiką apgamą nuo piktybinės kilmės darinių, visų pirma turėtumėte gerai išanalizuoti turimo apgamo išvaizdą. Apgamo lokacijos bei išvaizdos pažinimas padė Jums greitai nustatyti bet kokius apgame vykstančius pokyčius, nesunkiai pastebimus plika akimi. Vos tik pastebėję tam tikrus pokyčius šiame odos darinyje, kreipkitės į savo dermatologą ar kitą patyrusį sveikatos specialistą ir nedelsdami išsitirkite apgamo kilmę.

Apgamo Forma ir Dydis

Medicinos praktika rodo, jog apgamų būna pačių įvairiausių dydžių ir formų, būtent dėl šios priežasties yra itin svarbu pažinti savo individualų apgamo atvejį – jo formą, dydį bei spalvą. Greitai kintantys apgamai, bei apgamai, kurių skersmuo virršija sveiko apgamo skersmens ( 7 mm) dydį, turėtų būti nedelsiant ištirti patyrusio dermatologo. Sveiki apgamai įprastai pasižymi savo taisyklinga forma, vienalyte spalva,o jų kraštai įprastai yra lygūs be iškilumų. Taigi, jei Jūsų apgamas tampa dėmėtas ar išauga į netaisyklingą, nevienodą formą, visai tikėtina, jog apgame vystosi vėžinės ląstelės. Šiuo atveju, gydytojo apžiūra ir tolimesni tyrimai yra būtini.

Apgamo Struktūros bei Spalvos Pokyčiai

Sveiki apgamai įprastai pasižymi savo lygiu paviršiumi. Kai kurie iš jų būna iškilūs, kiti – plokščios formos, tačiau abiem atvejais, apgamui nebūdingas grublėtumas. Jei apgamas tampa grublėtas, ar pradeda nepaliaujamai niežtėti, tai gali būti susiję su piktybinių ląstelių išsivystymu odos darinyje, todėl būtina išsami gydytojo apžiūra ar kiti gydytojo paskirti tyrimai odos būklei nustatyti. Kaip bebūtų keista, niežėjimas nebūtinai tampa odos vėžinių susirgimų požymiu. Kai kuriais atvejais, neilgalaikis odos sudirgimas aplink odos darinį gali būti išgydomas drėkinamaisiais kremais ar procedūromis, naudojant kitus vaistinius kremus.

Kaip minėjome anksčiau, apgamų esama pačių įvairiausių – taigi ir su lig kiekvienu individualiu atveju, skiriasi ir apgamo spalva. Kaip yra pastebėta, sveikų apgamų spalvų gama vyrauja nuo natūralaus odos atspalvio iki tamsiai rudos spalvos. Kaip bebūtų, jei apgamo spalva patamsėja ar įgauna rausvą atspalvį praėjus kuriam laikui po apgamo atsiradimo, derėtų apsilankyti pas dermatologą ir išsitirti apgamo būklę. Gydytojo apžiūra yra būtina, jei apgamas pradėjo kraujuoti (ir tai nėra apgamo trinties su drabužiais ar sutrenkimo priežastis) ar odos darinio vietoje atsivėrė žaizda.

Nauji Apgamai

Neretai apgamai atsiranda žmogaus amžiaus laikotarpyje nuo gimimo iki 40 gyvenimo metų, taigi, jei iki to laiko atsiranda vienas ar keletas apgamų, sunerimti nereikėtų. Jei besivystantis apgamas yra taisyklingos formos ir vienalytės spalvos, gydytojo apžiūra nėra būtina, tačiau norint išvengti neigiamų odos darinio pakitimų vėlesniame laikotarpyje, jo raidos sekimas turėtų tapti kasdienybės dalimi. Tuo atveju, jei apgamo forma, spalva, dydis ar iškilumas tampa neįprastais ir įtartinais, tolimesnė sveikatos specialisto apžiūra ir tyrimai yra būtini.